AKUT VAKFI ve GALATASARAY AFETLERE KARŞI GÜÇ BİRLİĞİ YAPTI

AKUT VAKFI ve GALATASARAY AFETLERE KARŞI GÜÇ BİRLİĞİ YAPTI

Türkiye, topraklarının neredeyse tamamı deprem kuşağında bir ülke ve uzmanlar İstanbul başta olmak üzere birçok ilimiz için uyarılarına devam ediyor. Sadece depremler de değil, küresel ısınma kaynaklı aşırı hava olaylarından kaynaklı sel, yangın gibi risklerle de karşı karşıyayız. Doğal afetlere hazırlıklı olmak ve afet sırasında iyi planlanmış müdahale senaryolarının uzman ekiplerce hızlı bir şekilde uygulanması ise hayat kurtarıyor. Galatasaray Spor Kulübü ve AKUT VAKFI, bu konuda önemli bir adım atarak doğal afetler ve acil durumlara karşı kurulacak İlk Müdahale Ekiplerinin eğitilmesi konusunda güç birliği yaptı. 

Kurulduğu günden bugüne toplumda afet bilincinin, afetlere hazırlıklı olma farkındalığının artması ve güvenli yaşam kültürünün yaygınlaşması için çalışan AKUT VAKFI, verdiği binlerce kişiye dokunan kurumsal eğitimlerle de ülkemizin deprem başta olmak üzere doğal afetlere hazırlanmasında önemli bir misyon üstleniyor. İME İlk Müdahale Ekipleri Eğitimi de bunlardan biri. Deprem anında hemen harekete geçecek ve profesyonel arama kurtarma ekipleri bölgeye ulaşana kadarki kritik süreçte kendi mahallesinde depremden etkilenen kişilere doğru ilk müdahaleyi yapacak ekiplerin yetiştirilmesini içeren eğitim, afet anında kaosu önlerken hızlı müdahale ile hayat kurtarılmasını sağlıyor.  

Galatasaray Kulübü ve AKUT VAKFI, Türkiye genelinde sarı-kırmızılı kulübün taraftarlarından İlk Müdahale Ekipleri yetiştirilmesi konusunda iş birliği yaptı. Buna göre hem GS Arama Kurtarma Ekibi’nde yer alacak hem de AKUT VAKFI tarafından eğitmen olarak yetiştirilecek ilk 20 kişi, GS Divan Kurulu toplantısında yapılan törende, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek ve AKUT Vakfı 2. Başkanı Saydun Gökşin’den beratlarını aldılar. Eğitmenler, AKUT VAKFI’nın 30 yıllık afet ve acil durum yönetimi deneyimi ile şekillenen kapsayıcı eğitimlerinden geçerek 1905 Derneği organizasyonuyla Türkiye çapındaki Galatasaray taraftarlarından oluşacak İlk Müdahale Ekiplerini yetiştirecekler. Kulüp böylece arama kurtarma ekiplerinin ulusal akreditasyon süreçlerini de tamamlatarak olası afetlerde insani yardımın yanı sıra arama ve kurtarma çalışmalarına katkı sunmayı hedefliyor.

AKUT Vakfı Kurumsal İletişim