“BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ” PANELİNE KATILDIK

“BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ” PANELİNE KATILDIK

2017 / Aralık

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü vesilesiyle Kadıköy Belediyesi tarafından dün, İstanbul Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde “Birlikte Daha Güçlüyüz” konulu bir panel düzenlendi. AKUT Vakfı Başkanı Nasuh MAHRUKİ, Dünya Gönüllüler Günü vesilesiyle  düzenlenen “Birlikte Daha Güçlüyüz” konulu panelde bir konuşma yaptı.

Panelde gönüllülük alanında yapılan uluslararası araştırmalara göre, Türkiye’nin 135 ülke arasında en son sıralarda yer aldığı vurgulanarak, insanlarımızın gönüllü çalışmalara neden yeterince ilgi duymadığı ve bu durumu değiştirmek için neler yapılabileceği tartışıldı.

Panelde ayrıca ülkemizdeki yaygın “yardımseverlik” geleneğiyle, gönüllülük arasında bir bağlantı olup olmadığı sorgulandı. Panelistler, kurumlarındaki gönüllülerin katkıları ve misyonlarının neler olduğu hakkında bilgi verdi.

Birçok sivil toplum kuruluşundaki gönüllü profilini genellikle üniversite öğrencilerinin oluşturduğunu belirtilerek, ev hanımları, emekliler, çalışanlar gibi toplumun farklı kesimlerinin de gönüllülük yapması için neler yapılabileceği konuşuldu.

TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, AKUT Vakfı Başkanı Nasuh MAHRUKİ’nin yer aldığı oturumda, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Türkiye Erezyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD), Adım Adım Oluşumu, Lions Derneği, Karbon Ayakizi Derneği ve Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) temsilcileri de konuşma yaptı.

AKUT Vakfı Başkanı Nasuh MAHRUKİ, Dünya Gönüllüler Günü nedeniyle Kadıköy Belediyesince Kadıköy Kozyatağı Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikte de konuşma yaptı.

AKUT Vakfı Kurumsal İletişim