İş Birliği Çağrımız

ARAMA-KURTARMA TAKIM PROGRAMI

 

Afetlerle mücadelede toplumun her kesiminin bilinçli olması gerektiğinden hareketle toplumsal farkındalığı son derece önemseyen AKUT Vakfı, kurum ve kuruluşlara takım çalışmasına uygun bir dizi özgün içerik sunmaktadır. Bu bağlamda, 2021 yılı içerisinde oluşturduğumuz yeni projelerimizden biri, AKUT Vakfı Arama-Kurtarma Takım Programı’dır. 

AKUT Vakfı Arama Kurtarma Takım Programı kapsamında, 16-24 kişilik takımlara yönelik olarak hazırlanan etkinlikte kursiyerlerimize 1 günlük arama-kurtarma farkındalık eğitimi sunuyor; afetlere dayanıklı bir toplum oluşturmaya örgütlü yapılardan başlıyoruz. 

Güvenli yaşam kültürüne ve ekip çalışmasına vurgu yapılan eğlenceli ve sıra dışı eğitimi, AKUT Vakfı’nın Kartal’daki Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi’nde gerçekleştiriyoruz. Eğitimimizin kapalı alan ve açık alan etapları bulunuyor.    

BÖLÜM: TEMEL AFET BİLİNÇLENDİRME SEMİNERİ

Programımıza afet semineri ile başlıyoruz. İki oturumdan oluşan toplam 80 dakikalık “Temel Afet Bilinçlendirme” seminerimizin içerisinde, ülkemizde en sık görülen deprem, sel ve yangın başta olmak üzere temel doğa olayları hakkında bilgi veriliyor. Depreme ait öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler, pratik uygulamalarla aktarılıyor.

Semineri ile kursiyerlerimize afet ve acil durumlar konusunda eleştirel düşünme becerisi kazandırmak ve seminer sonundaki soru-cevap etkinliği ile nitelikli öğrenme süreçlerini pekiştirmek hedefleniyor.

Temel Afet Bilinçlendirme semineri sonrası 30 dakikalık parkur gezisi ve çay molası  veriliyor.  

BÖLÜM: TEMEL İLK YARDIM SEMİNERİ

Temel Afet Bilinçlendirme semineri sonrasında katılımcılarımıza yine iki oturumdan oluşan toplam 80 dakikalık “İlk Yardım” semineri sunuyoruz. Özellikle temel yaşam desteği ve boğulmalara karşı müdahalede, kursiyerlerimize çeşitli senaryolar üzerinden, etkin katılım gösterecekleri pratik ilk yardım uygulamaları yaptırıyoruz.   

Program Geliştirme modellerinden Geniş Alan Tasarımı modelinin uygulanmasıyla “afet” ve “ilk yardım” kazanımlarının bütünleştirilmesinin hedeflendiği bu iki seminerimizin ardından, 1 saatlik yemek ve dinlenme arası veriyoruz.  

YEMEK ARASI: Yemeklerimiz AKUT Vakfı’nın ikramı olup tedarikçimiz tarafından günlük olarak hazırlanıyor. (Standart Menü: Makarna, Köfte, Salata, İçeçek, Ekmek, Ev Yapımı Kek, Limonata.) 

Projenin açık alan etabı, kırkar dakikalık 3 oturumdan oluşuyor.  

ÖĞLEDEN SONRA İÇERİK

BÖLÜM: ARAMA KURTARMA İSTASYONLARI TANIMA 

Öğle arasının ardından gerçekleşen 1. oturumda katılımcılara AKUT Vakfı’nın kentsel (enkaz) arama kurtarma ve teknik (ipli) arama kurtarma eğitimleri için uluslararası standartlara uygun şekilde tasarlanmış eğitim parkurunda enkaz kurtarma, kapalı alan kurtarma, trafik kazasında kurtarma gibi istasyonları ve ipli kurtarmada tırmanma kulesini tanıtıyoruz. Eğitmenlerimiz bu istasyonlarda yapılan çalışmaları kursiyerlerimize anlatıyorlar.

BÖLÜM: ARAMA KURTARMA İSTASYONLARINDA UYGULAMA VE TATBİKAT 

Bu oturumda kurtarma çalışmalarının uygulama biçimleri ve önemi konularında küçük araç gereçlerle gerçekleştirilen ve dikkate dayalı pratik etkinlikler vasıtasıyla bilgi aktarımında bulunuyoruz. Kayıp mankeni bulma senaryosu üzerinden gerçekleştirilen arama-kurtarma tatbikatı ile katılımcılara arama-kurtarmanın yanı sıra kazazede nakli, sedyeleme gibi konularda da bilgi aktarıyoruz.  

Bu oturumun akabinde 30 dakikalık çay molası veriliyor.

 ÇAY MOLASI: Katılımcılarımız atıştırmalık el yapımı kekler ile bir sonraki etkinlik için enerji depoluyorlar.

BÖLÜM: TIRMANMA ETKİNLİĞİ 

Son oturumumuz tırmanma etkinliği olup bu etkinlik güvenli alan koordinatörlerimiz kontrolünde, 15 m yüksekliğindeki tırmanma duvarımızda gerçekleştiriliyor. 

Öncelikle kişisel koruyucu donanım kullanımının hayati önemi hakkında bilgilendirilen kursiyerler, kendileri için hazırlanmış bu tür malzemeleri tanıyor ve kullanmayı öğreniyorlar. Akabinde dezenfekte edilmiş kask, eldiven, kemer gibi donanımları takarak ipli sistem kontrolünde tırmanma etkinliği yapan kursiyerler, bu tırmanış ile kurtarma çalışmalarının yanı sıra alternatif sporlar hakkında da bilgi edinmiş oluyorlar.   

BÖLÜM: SERTİFİKALANDIRMA

Tırmanış sonrası sertifikalarını ve Afet Bilinçlendirme kitapçıklarını alan katılımcılarımızla bir başka etkinlikte görüşmek üzere vedalaşıyoruz.  

 

Bilgi Almak İçin: [email protected]  

AKUT Vakfı Merkez Tel: +90 212 70 60 112  

Bilgi Almak İçin: [email protected]

AKUT Vakfı Merkez Tel: +90 212 70 60 112