TAŞ KÖPRÜ 

TAŞ KÖPRÜ 

 

AKUT Vakfı’nın Hollanda Başkonsolosluğu tarafından desteklenen “Taş Köprü” projesi ile Maltepe Gençlik ve Çocuk Cezaevi’nde bulunan 50 gence “Temel Afet Bilinçlendirme”, “Temel Değerler” ve “Kişisel Gelişim” eğitimleri verilmiştir. Proje kapsamında çocuklarımıza gönüllülerimiz tarafından toplam 16 eğitim sunulmuştur.

Projeye ek olarak, HUDER Hukuki Araştırmalar Derneği ile bir protokol imzalanmış; bu protokol kapsamında yapılan çalışmalar sonucu bir mevzuat değişikliği önerisi hazırlanmıştır. 

“Taşköprü” projemiz her ne kadar çocuk merkezli olsa da çocukların yanı sıra cezaevindeki yetişkin vatandaşlarımız da düşünülmüş; yetişkin bireylere yönelik okuma-yazma, tekstil ve bilgisayar eğitimlerinin devamlılığı için mevcut çalışmaları destekleyici incelemeler yapılmış; AKUT Vakfı’nın fedakâr bağışçıları yardımıyla bu çalışmaların devamlılığının sağlanması için sponsorlar bulunmuş; kursiyerler için çeşitli malzemeler temin edilmiştir. 


PROJE KÜNYESİ 

Proje Dönemi: 01.11.2013 – 31.07.2014

Destekleyen Kuruluş: Hollanda Başkonsolosluğu

Proje Amacı: Ceza infaz kurumlarında yer alan gençlerin tekrar suça itilmesini önlemek amacıyla hem sosyal beceri ve toplumsal değerleri kazandırma eğitimleri hem de işe alım süreçleri konusunda eğitimler düzenlemek, bu konuda toplumda farkındalık yaratmak. 

Hedef Kitle: Maltepe Gençlik ve Çocuk Cezaevi’nde bulunan gençler

Proje Sonuçları: 

  • 50 gence “Afet Bilinçlendirme”, “Temel Değerler” ve “Kişisel Gelişim” eğitimleri kapsamında 16 eğitim verilmiştir.
  • HUDER Hukuki Araştırmalar Derneği ile iş birliği yapılmış ve mevzuat değişikliği önerisi hazırlanmıştır. 
  • Change.org sitesinde mevzuat değişikliğini destekleme amaçlı imza kampanyası başlatılmıştır. (+1.000 imza)
  • Cezaevinde yetişkinlere yönelik olarak sunulan okuma-yazma, tekstil ve bilgisayar eğitimlerinin devamlılığı için kapasite geliştirme kapsamında bağışçılarımız vasıtasıyla kursiyerlere malzeme desteği verilmiştir.

Diğer Projelerimiz

Bizi Takip Edin.

Ara